Apple iPad Mini 6th Gen
$299
- LZMX79341
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
Good
--%
Battery Health
64GB
Starlight
Unlocked
A2568
Great iPad Mini with Pencil!
For sale is an iPad Mini 6th generation. Included is:
iPad Mini 6th Generation (Cellular, Starlight, 64gb)
Apple Pencil
Original Box
Wall Adapter
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light scratches on screen (will try to picture. They are near micro). Damaged Pencil Tip (Still works, replacement pack of 2 is around $20) Otherwise Flawless
Ships from
Lady Lake, FL
5.0 of 5.0 stars,
47 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Lady Lake, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 1, 2025
- Date Updated: Dec. 11, 2025
- Date Expires: Jan. 10, 2026
- Date Closed: Dec. 11, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
Size and Weight
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...