Apple iPhone 16 Pro Max
$773
- LZMX62910
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro Max
Mint
100%
Battery Health
256GB
Natural
Verizon
A3084
Mint iPhone 16 Pro Max - Never without case and screen protector
Natural Titanium iPhone 16 Pro Max, 256MB on Verizon. Comes with protective case with kickstand and original box and cable.
The phone can be unlocked for all major US carriers that support eSim.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
San Anselmo, CA
5.0 of 5.0 stars,
7 ratings
Free Shipping
- Seller ships from San Anselmo, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 2, 2025
- Date Updated: Dec. 11, 2025
- Date Expires: Jan. 10, 2026
- Date Closed: Dec. 11, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...