Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZMW47498
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
iPad Pro 11” M1 256GB – Excellent w/ Box, Charger, Apple Pencil, & Logitech Combo Touch Keyboard Cas
iPad Pro 11-inch (M1, 3rd Generation) – 256GB in excellent condition.
This iPad has been lightly used, well cared for, and works perfectly. No cracks, dents, or functional issues.
Includes everything you need:
• Original Apple box
• Original Apple USB-C charger & USB-C power cable
Apple Pencil with original box
• Original Apple Pencil box
• Attaches and charges magnetically
Also includes Logitech Combo Touch Keyboard Case (like new, boxed)
• Backlit keys
• Trackpad
• Removable keyboard
• Full front/back protection
This setup is perfect for productivity, school, work, or creative tasks. The M1 chip is extremely fast and handles multitasking, photo/video editing, and pro apps easily.
Condition: • iPad: Excellent/Mint • Keyboard case: Mint • All accessories included and fully functional
Ready for a new owner — fully reset and ready to activate.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Chesapeake, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 1, 2025
- Date Updated: Dec. 4, 2025
- Date Expires: Dec. 11, 2025
- Date Closed: Dec. 4, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...