Apple iPhone 16
- LZMU95764
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 16
128gb Iphone 16 unlocked fair condition
128gb Iphone 16 unlocked fair condition - many screen scratches but functions perfectly. Listing includes the phone and a black Anker phone case but no charging brick or charging cable.
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Iphone in fair condition b/c of scratches on screen. Back, sides, camera lenses on back are all in great condition and phone functions perfectly. It's just that it has a ton of screen scratches. I purchased on Swappa with it already scratched up and it hasn't bothered me and has worked great.
Free Shipping
- Seller ships from Huntersville, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 29, 2025
- Date Updated: Jan. 6, 2026
- Date Expires: Jan. 5, 2026
- Date Closed: Jan. 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...