Apple iPad 8th Gen
- LZMU36112
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad 8th Gen
Apple iPad 8th Gen 32GB WiFi
Apple iPad 8th Gen 32GB in mint condition - Please see pictures to appreciate this iPad. Seller pays shipping and will include a power charging wire and be carefully packaged.
Thanks for looking
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Has some wear scuffs around plug and corners also a spot on the edge of the screen lower right most noticed with camera zoom.
Free Shipping
- Seller ships from Hinton, IA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 29, 2025
- Date Updated: Dec. 8, 2025
- Date Expires: Jan. 2, 2026
- Date Closed: Dec. 8, 2025
Want to sell your Apple iPad 8th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 8th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...