Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
- LZMU05971
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
iPhone SE 3rd gen, with perfect screen and minor marks on the body
This was used for about 2 years (December 2022 to December 2024) by a pre-teen. This was always in a case with a glass screen protector. Comes with the original box but no accessories. There are some minor marks on the case, like small paint nicks, and there is one part of the display that is slightly lighter in brightness (see pics), but the glass of the screen is flawless. The 3rd gen SE is a great starter phone for kid or even a daily driver if you don't need the latest and greatest.
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen is perfect, but there are slight chips in the frame on the edges and one noticeable one on the back.
Free Shipping
- Seller ships from Stow, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 29, 2025
- Date Updated: Dec. 26, 2025
- Date Expires: Dec. 26, 2025
- Date Closed: Dec. 26, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 3rd Gen 2022?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 3rd Gen 2022 Specs
| Capacity | 2018 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 144 g 5.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...