Apple iPhone 13 Pro Max
- LZMT97688
- Approved
- Expired
Apple iPhone 13 Pro Max
iPhone 13 Pro Max - Gold, 128 GB in GREAT condition
Selling my iPhone 13 Pro Max (128GB) in Gold, unlocked and in great condition. Phone has been well taken care of and works perfectly with no issues.
It is gently used with no cracks. Screen is clean and free of deep scratches. Body has minimal, normal wear. All buttons, cameras, Face ID, and speakers work flawlessly. Battery health is solid (no performance issues).
iCloud unlocked & the phone has been factory reset. Has a clean IMEI and runs the 18.6.2 iOS. Comes in original Apple packaging.
This phone is reliable, fast, takes amazing photos, and has years of software support left. Only selling because I upgraded.
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Trabuco Canyon, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 28, 2025
- Date Updated: Dec. 8, 2025
- Date Expires: Dec. 8, 2025
- Date Closed: Dec. 8, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Max Specs
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...