Apple iPad 7th Gen
$130
- LZMS88547
- Approved
- Featured
- Canceled
Apple iPad 7th Gen
New
--%
Battery Health
32GB
Silver
Wi-Fi
A2197
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Michigan Dearborn
5.0 of 5.0 stars,
37 ratings
Phonecheck
Seller certifies devices with Phonecheck
Enterprise
Enterprise seller, high quality, high volume
Seller Listing Addendum
All sales includes charging cable
Each device is thoroughly tested by phonecheck software to ensure quality.
Free Shipping
- Seller ships from Michigan Dearborn
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
Your device will be shipped within 24 to 48 hours. We typically use UPS 2nd day Air.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
We offer a 14-day return policy
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 27, 2025
- Date Updated: Feb. 21, 2026
- Date Closed: Feb. 21, 2026
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 7th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...