Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZMS86761
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Apple iPad Pro 3rd Gen (11-inch, Wi-Fi, 128GB) - Gray (2021) - Like NEW Condition
Item for sell is an used in like NEW condition Apple iPad Pro (11-inch, Wi-Fi, 128GB) - Gray (2021) Model A2377. As seen on pics, it is in excellent like new condition with no scratches/cracks found anywhere on the device. The iPad was protected by case and screen protector from day 1 and I am the original owner. It comes with original box and all original accessories (charger, usb c cable, doc and sticker). Charger and cable are brand new and never used. As a bonus, will include a case.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Brooklyn, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 27, 2025
- Date Updated: Nov. 30, 2025
- Date Expires: Dec. 7, 2025
- Date Closed: Nov. 30, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...