Apple iPhone 16e
$436
- LZMQ89752
- Approved
- Sold
Apple iPhone 16e
Mint
100%
Battery Health
128GB
Black
Unlocked
A3212
I PHONE 16E UNLOCKED MINT CONDITION PLUS ACCESSORIES
I PHONE 16E UNLOCKED MINT CONDITION PLUS ACCESSORIES.COMES WITH ORIGINAL BOX, CASE FOR PHONE,CHARGE CABLE AND SECOND GLASS SCREEN PROTECTOR.ONE IS INSTALLED ON PHONE ALREADY.
Phone is under Apple Warranty until May 2026.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Caldwell, NJ
5.0 of 5.0 stars,
14 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Caldwell, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 25, 2025
- Date Updated: Nov. 27, 2025
- Date Expires: Dec. 5, 2025
- Date Closed: Nov. 27, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
Battery and Charging
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...