Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
- LZMP25695
- Approved
- Expired
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
iPhone SE (2nd Gen) • Fully Functional • Unlocked • Great Budget Phone
Selling an iPhone SE 2nd Generation. This is the perfect budget iPhone — fast, compact, and reliable.
• Fully functional
• Screen works with no issues
• Touch ID works
• Cameras are clear
• Speakers and mic work
• No iCloud lock
• Clean ESN / ready to activate
• Battery holds a good charge
• Unlocked for AT&T
• Ships fast from Rosharon, Texas
Cosmetics:
• Normal wear from use
• No cracks unless noted
• Buttons and ports clean
This is a great starter phone, backup phone, or daily phone for someone who wants Apple performance without Apple prices.
Battery Health
- 85% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal wear and tear. Was in a case from the time it was opened until it was retired.
Free Shipping
- Seller ships from Rosharon, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 24, 2025
- Date Updated: Dec. 5, 2025
- Date Expires: Dec. 4, 2025
- Date Closed: Dec. 5, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...