Apple iPad Mini 6th Gen
- LZMN66481
- Approved
- Canceled
Apple iPad Mini 6th Gen
Apple iPad mini 6 – 64GB Purple w/ Lavender Smart Folio (Mint Condition)
Mint condition iPad mini 6 in Purple, 64GB, Wi-Fi only.
Device is fully functional with no scratches, dents, or screen imperfections.
Always kept in a case and well taken care of.
Includes the Apple Smart Folio in English Lavender (excellent condition).
iPad has been factory reset, Find My disabled, and is ready for activation.
What’s Included:
iPad mini 6 (64GB, Wi-Fi, Purple)
Apple Smart Folio – English Lavender
Condition Details:
Mint / Like New
No cosmetic or functional defects
No repairs
Battery in great shape
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Reston, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 22, 2025
- Date Updated: Dec. 27, 2025
- Date Expires: Dec. 31, 2025
- Date Closed: Dec. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...