Apple iPhone 17 Pro Max
- LZMN60161
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 17 Pro Max
Unlocked & Unopened
Price listed is firm. No other offers/price reductions/trades will be considered or responded to. If you have no activity on Swappa or just made an account, please do not purchase, I will cancel the sale. I am a serious, authentic seller that would like to sell to legitimate, non-scammers. I have a proven history of quality sales on here.
I will only ship to the 48 continental United States via UPS. No freight forwarders, (does not matter the reason you use one, nor your history). No local pickups.
No returns accepted for any reason, including for buyer's remorse.
It was purchased directly from the Apple Store. It is completely paid off and functional/ ready to be activated. It doesn't come with Apple Care+ or the receipt. It is e-sim only.
Yes, it's available to purchase if you can click buy. If you show up on every phone to make low ball offers or say what other listings sold for, just move on.
Thank you.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Westfield, IN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 22, 2025
- Date Updated: Nov. 24, 2025
- Date Expires: Dec. 2, 2025
- Date Closed: Nov. 24, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...