Apple iPhone 16 Pro Max
- LZMM44801
- Approved
- Expired
Apple iPhone 16 Pro Max
Near Mint iPhone 16 Pro Max with under 130 cycles
This is a mint condition iPhone 16 Pro Max with only a tiny scratch by the USBC port. I used this phone for about six months, but am now selling it due to financial reasons. It has always been in a case and had a screen protector since I first opened it. The battery has less than 130 cycles on it, and I've kept it charged between 20% and 80% to preserve the capacity. This phone is paid off and unlocked even though it says Mint. You can use it with your carrier of choice.
Mint Mobile
- Carrier compatible with Mint Mobile
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • Mint Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One itsy bitsy teeny weeny scratch by the charge port
Free Shipping
- Seller ships from Lawrenceville, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 21, 2025
- Date Updated: Jan. 1, 2026
- Date Expires: Dec. 31, 2025
- Date Closed: Jan. 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...