Apple iPhone 14 Plus
- LZML10912
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 14 Plus
iPhone 14 Plus (Product)RED
Product [RED] edition iPhone 14 Plus. Single owner device. Device is in excellent condition. Original box is not included.
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Device is clean. The iPhone's body is free from cracks, mars, and other damage. There are some minor scratches on the screen from normal usage. Camera lenses have no scratches or other damage.
Free Shipping
- Seller ships from Dodge City, KS
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 20, 2025
- Date Updated: Nov. 30, 2025
- Date Expires: Nov. 30, 2025
- Date Closed: Nov. 30, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Plus Specs
| Capacity | 4325 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...