Apple iPhone 16
$465
- LZMK60315
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16
Good
91%
Battery Health
128GB
Black
T-Mobile
A3081
Black 128 GB TmObile iPhone 16
Phone is in great condition with 91% battery health.
All components of the device are Apple Original.
Great Condition
91% Battery Health
TmObile
iOS 18.6.2
PhoneCheck Certified
Fully tested by our 15 point inspection and professionals to ensure full functionality.
Includes free two day shipping.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 91% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratches on frame.
Ships from
Woodbury, NY
5.0 of 5.0 stars,
169 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Woodbury, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 18, 2025
- Date Updated: Nov. 30, 2025
- Date Expires: Dec. 27, 2025
- Date Closed: Nov. 30, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...