Apple iPhone 16 Pro Max
- LZMK10699
- Approved
- Canceled
Apple iPhone 16 Pro Max
Global Unlocked (with sim card slot) Desert Titanium iPhone 16 Pro Max 256GB
Global version A3296 with sim card slot.
Mint condition, 100% battery health, less than 30 cycles. Phone first used on November 14, 2025, so it is nearly brand new with no marks, oleophobic screen coating at 99%.
Comes with box and unused Apple USBC cable.
Box doesn't match the phone, as the original US unlocked phone was replaced at an Apple Store during international travel. Original warranty is expired as of October 24, 2025.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Top right corner has a mark.
Free Shipping
- Seller ships from Cupertino, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 18, 2025
- Date Updated: Nov. 24, 2025
- Date Expires: Nov. 28, 2025
- Date Closed: Nov. 24, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...