Apple iPhone 17 Pro
- LZMI17864
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
Mint iPhone 17 Pro Silver plus extras including Airpods 2nd Gen!!
Selling my Silver iPhone 17 Pro (256GB), kept in mint condition and case-protected since day one. The phone has no scratches, dents, or issues of any kind. Fully functional, unlocked, and ready for activation on any compatible carrier.
Included Extras (a great value):
AirPods 2nd Gen
Three AirTags
Apple Woven MagSafe Wallet
Mous protective case
Additional full-protection case
Original box
Matte screen protector already installed
This is a complete premium bundle—perfect for anyone wanting a like-new iPhone 17 Pro with quality accessories included. Ships fast and safely.
Will also be selling a Mint Macbook Air M1 and an iPad AirM3 11" Mint....so go check those out :)
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Rome, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 17, 2025
- Date Updated: Nov. 17, 2025
- Date Expires: Nov. 27, 2025
- Date Closed: Nov. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...