Apple iPhone 17 Pro Max
- LZMI12154
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro Max
Essentially BRAND NEW iPhone 17 Pro Max (Silver, 256GB) IN BOX
Up for sale is an incredibly lightly used, only indoors, iPhone 17 Pro Max in the rather elegant silver color way. I had purchased this phone alongside the Air, expecting to return the Air and keep the Pro Max, but I'm just not a Pro Max girlie anymore I suppose lol.
The phone only has 8 charge cycles on it, warranty until October 16th, 2026, and comes in the original box with a pink and clear FNTcase from Amazon.
And if you're a true Apple nerd like I am, and have been following that display "lottery" thread on MacRumors (or have in the past) this specific unit has the highly coveted G9N Samsung panel with no jarring off-axis tinting or graininess.
Phone will be shipped within 1 business day of purchase via USPS priority with signature confirmation.🙏🏼
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Fall River, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 17, 2025
- Date Updated: Nov. 17, 2025
- Date Expires: Nov. 27, 2025
- Date Closed: Nov. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...