Apple iPad 9th Gen
- LZMH84921
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad 9th Gen
Apple 10.2" iPad 9th Generation (64GB, Wi-fi) Silver Very Good Condition
Apple 10.2" iPad 9th Generation 64GB Silver (Wi-Fi)
Comes with USB-C to Lightning Charging Cable
Features:
10.2-inch (diagonal) LED-backlit Multi-Touch display with IPS technology
2160-by-1620-pixel resolution at 264 pixels per inch (ppi)
500 nits brightness
A13 Bionic chip
8MP Wide camera
1080p HD video recording at 25 fps and 30 fps
Center Stage
Stereo speakers
Dual microphones for calls, video recording, and audio recording
Touch ID
Built‐in 32.4‐watt‐hour rechargeable lithium‑polymer battery
Up to 10 hours of surfing the web on Wi‐Fi or watching video
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The item is fully functional, and it will show signs of light use (scratches).
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 16, 2025
- Date Updated: Nov. 27, 2025
- Date Expires: Nov. 26, 2025
- Date Closed: Nov. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...