Apple iPad 5th Gen
- LZMG46178
- Approved
- Expired
Apple iPad 5th Gen
SOOO Close to Mint! iPad 5th gen (A1822) WiFi 128GB gold/white, with box & NEW Apple adapter & cable
iPad 5th gen (A1822) WiFi 128GB gold/white FPGW2LL/A 2 GB RAM. Used exclusively by an adult, kept in a case and protected with a tempered glass screen protector since day 1. Two barely-visible scratches at the charging port (pictured) are all that's keeping this from a "Mint" listing. Fully functional, perfect screen, perfect edges & corners, perfect camera lens, perfect apple logo on back. Includes original box with documentation and Apple stickers, and original Apple lightning cable & 12W USB power adapter, both unused.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Two barely-visible scratches at the charging port (pictured) are ALL that's keeping this from being a "Mint" listing. Argh.
Free Shipping
- Seller ships from Newtown, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 15, 2025
- Date Updated: Nov. 25, 2025
- Date Expires: Nov. 25, 2025
- Date Closed: Nov. 25, 2025
Want to sell your Apple iPad 5th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 5th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...