Apple iPad 9th Gen
- LZMG25550
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad 9th Gen
iPad 9th Generation - EXCELLENT FUNCTION - 88% Battery Health - FREE SHIPPING
This device is in fair condition, showing signs of use. It is fully functional and has been professionally inspected and cleaned. This product will NOT come in its original packaging, unless otherwise mentioned.
We guarantee shipping within 3 business days, although we usually ship faster. We will choose the most effective shipping method (UPS, Fedex, USPS), which is usually USPS.
Return Policy:
- Any damage to the device must be reported within 3 days of receiving the item.
- We cannot accept returned devices that have been repaired, altered, or damaged in any way once delivered
- A 5% fee will be applied on canceled orders because PayPal does not refund the fee.
- A 20% restocking fee will be charged on non-defective items / Buyer’s remorse for us to cover free shipping and labor.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
- Dent in top, right corner
- No TouchID (Digitizer & Home Button were replaced)
- Normal use scratches on the back
Free Shipping
- Seller ships from Jacksonville, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 15, 2025
- Date Updated: Nov. 25, 2025
- Date Expires: Nov. 25, 2025
- Date Closed: Nov. 25, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...