Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LZMF66654
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
iPad Pro 12.9” (5th Generation) + Apple Pencil (2nd Gen) + Magic Keyboard
Selling my iPad Pro 12.9” (5th Gen). It’s in very good condition with no cracks, no screen scratches, and everything working perfectly. I was issued a new iPad at work and this one is just sitting. Carrier unlocked and no iCloud lock.
Includes:
• Apple Pencil (2nd Gen) — fully functional
• Apple Magic Keyboard — normal wear on the case, but keys and trackpad work perfectly
• M1 chip, Liquid Retina XDR display, Face ID
This is a complete setup for work, school, or creative use. The iPad is wiped, ready to activate, and priced to sell.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Marlton, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 14, 2025
- Date Updated: Nov. 21, 2025
- Date Expires: Nov. 24, 2025
- Date Closed: Nov. 21, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...