Apple iPhone 16 Pro
$650
- LZMF24851
- Approved
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
New
--%
Battery Health
128GB
Desert
Unlocked Non-US
A3293
iPhone 16 Pro 128GB New & Sealed Unlocked
Brand new, factory sealed and fully unlocked
Model A3293 compatible with all major US carriers
Never activated, never opened. Original packaging untouched.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Jacksonville, FL
Free Shipping
- Seller ships from Jacksonville, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 13, 2025
- Date Updated: Nov. 13, 2025
- Date Expires: Nov. 23, 2025
- Date Closed: Nov. 13, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...