Apple iPhone 14 Plus
$249
- LZMF01921
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Plus
Good
84%
Battery Health
256GB
Midnight
AT&T
A2632
iPhone 14 Plus. 256gb storage.
For sale is an iPhone 14 Plus in great shape. Everything looks and works well. Black. 256gb storage. All original apple parts, nothing replaced. Strong 84% battery health. On AT&T.
Battery Health
- 84% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
A couple small scratches on front screen from light use, hard to capture with pictures,
Ships from
Bristol, CT
5.0 of 5.0 stars,
185 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Bristol, CT
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 14, 2025
- Date Updated: Nov. 19, 2025
- Date Expires: Nov. 24, 2025
- Date Closed: Nov. 19, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4325 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...