Apple iPad 6th Gen
- LZME48901
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 6th Gen
iPad 6th Gen Wi-Fi 128GB – Great Condition – Fast Shipping
This is a 6th Generation iPad (128GB, Wi-Fi) in great working condition.
Everything functions perfectly — screen is clear and responsive, battery holds good charge, and all buttons, camera, and speakers work properly. No cracks or major damage. Only normal light cosmetic wear.
• 128GB storage (hard to find)
• Fully functional
• iCloud signed out + factory reset
• No issues or repairs
Great for everyday use: browsing, school work, streaming, drawing, and travel.
Ships fast and securely with tracking.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal light wear
Free Shipping
- Seller ships from Massillon, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 13, 2025
- Date Updated: Nov. 21, 2025
- Date Expires: Nov. 23, 2025
- Date Closed: Nov. 21, 2025
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...