Apple iPhone 15 Plus
$487
- LZME15216
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 15 Plus
Good
--%
Battery Health
128GB
Green
Verizon
A2847
iPhone 15 Plus
Green iPhone 15 Plus with case, 1 year and 4 months old
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
3-4 minor scratches on screen, no damage sustained
Ships from
Chicago, IL
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 12, 2025
- Date Updated: Nov. 23, 2025
- Date Expires: Nov. 22, 2025
- Date Closed: Nov. 23, 2025
Want to sell your Apple iPhone 15 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 15 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4383 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 201 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...