Apple iPhone 13
- LZME11858
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 13
like New! Warranty Until 1-5-26 🔋100%🔋🔓 UNLOCKED🔓
The phone is in new condition with no signs of wear. It is unlocked for any carrier and has a clean IMEI with no iCloud lock. 100% battery health. All original parts, never repaired or refurbished. It is under Apple factory warranty until 1-5-26. Currently running iOS 26.0.1
There is no box, but does come with a new Apple lightning charge cable.
🚨THE PRICE IS NOT NEGOTIABLE🚨
🚨YES I WILL SHIP TO FREIGHT FORWARDING SERVICES🚨
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Sparta, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 13, 2025
- Date Updated: Nov. 18, 2025
- Date Expires: Nov. 23, 2025
- Date Closed: Nov. 18, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...