Apple iPhone 17 Pro
- LZMD71658
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
📱 iPhone 17 Pro – Deep Blue – 256GB
Selling my iPhone 17 Pro (Deep Blue, 256GB). The phone is fully functional, clean ESN, iCloud unlocked, and ready for activation on any carrier.
Condition
• Overall pristine condition
• Cosmetic flaws: small marks above and under the camera bump (purely cosmetic, does NOT affect camera or performance)
• Screen is flawless – no scratches or cracks
• Buttons, speakers, haptics, Face ID all work perfectly
• Battery health is strong
Included
• Phone only (box included)
• Will be factory reset and sanitized before shipping
Other Details
• Model: iPhone 17 Pro
• Storage: 256GB
• Color: Deep Blue
• Verified clean ESN
• Fully tested and working flawlessly
• Ships within 2 business days
This is a great device in excellent shape with only minor cosmetic marks near the camera bump, on top and bottom. Price is not negotiable.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are very minor marks above and under the camera bump.
Free Shipping
- Seller ships from Rothschild, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 12, 2025
- Date Updated: Nov. 16, 2025
- Date Expires: Nov. 22, 2025
- Date Closed: Nov. 16, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...