Apple iPhone 14 Pro
- LZMD34885
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Pro
Prestine iPhone 14 Pro 512GB
This product is near mint, always had a case. It's also unlocked and fully paid for. No chargers or cases or box, but I will ship with it's existing case for protection. Device is paid and unlocked. AT&T currently will take it for upto $1K for trade in for new iphone 17, so be smart lol.
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Nothing visable. I take pride in taking care of my phone.
Free Shipping
- Seller ships from Baton Rouge, LA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 12, 2025
- Date Updated: Nov. 17, 2025
- Date Expires: Nov. 22, 2025
- Date Closed: Nov. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...