Apple iPhone 16 Pro Max
$800
- LZMD02616
- Approved
- Sold
Apple iPhone 16 Pro Max
New
--%
Battery Health
256GB
Desert
Unlocked Non-US
A3296
Seller Listing Description
Factory unlocked and fully compatible with all U.S. carriers. This is the global version that supports all major U.S. bands so it works perfectly here despite the model number. Never opened new ready to activate and use right away!
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Columbus, OH
Free Shipping
- Seller ships from Columbus, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 11, 2025
- Date Updated: Nov. 12, 2025
- Date Expires: Nov. 21, 2025
- Date Closed: Nov. 12, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...