Apple iPhone 17 Pro Max
- LZMC43687
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 17 Pro Max
Like New iPhone 17 Pro Max, 256 GB, Deep Blue w/ Spigen MagSafe Kickstand Case
Like new deep blue iPhone 17 Pro Max with 256 GB storage.
- Standard one-year AppleCare coverage is included through 9/26/26.
- The device is in mint condition with no repairs or damage.
- Battery health is 100% with a charging cycle count of 24.
- The phone is unlocked and will work with any carrier.
- The original box and charging cord are included.
- One black Spigen kickstand case is included (compatible with MagSafe).
- The price is firm.
Thank you!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Atlanta, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 11, 2025
- Date Updated: Nov. 11, 2025
- Date Expires: Nov. 21, 2025
- Date Closed: Nov. 11, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...