Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LZMC38291
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Seller Listing Description
Excellent condition. Comes with the original charger, Apple Magic Keyboard, Apple Pencil (Gen 2), and a third-party portfolio case. The iPad, keyboard, and pencil come with the original boxes and manuals.
Will be shipped out the same or next business day. Please feel free to ask any questions.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Two very light scratches on the screen. These are only noticeable under direct light (I couldn’t even capture them in photos).
Free Shipping
- Seller ships from Triangle, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 11, 2025
- Date Updated: Nov. 13, 2025
- Date Expires: Nov. 21, 2025
- Date Closed: Nov. 13, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...