Apple iPhone 13
$269
- LZMC15656
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13
Good
87%
Battery Health
128GB
Red
Unlocked
A2482
iPhone 13. 128gb. Red. UNLOCKED
For sale is an iPhone 13 in wonderful condition. 128gb storage. Red. Phone looks and works great. All original apple parts, nothing replaced. Strong 87% battery health. Phone is UNLOCKED, just pop your sim in and go!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Textnow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 87% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
A tiny mark in paint on outside rim of the phone
Ships from
Bristol, CT
5.0 of 5.0 stars,
185 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Bristol, CT
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 11, 2025
- Date Updated: Nov. 12, 2025
- Date Expires: Nov. 21, 2025
- Date Closed: Nov. 12, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...