Apple iPhone 15 Pro
- LZMB84535
- Approved
- Expired
Apple iPhone 15 Pro
Includes AppleCare+ Warranty | Till June 7, 2026
Includes AppleCare+ Warranty
Till June 7, 2026
Agreement Number: 970006724060846
See Apples Terms:
Your device is covered for:
Accidental Damage
• Hardware Service
• Express Replacement
• V24/7 Priority Access
• Learn more about my benefits...
Reason: Upgrading phone. Was used while at Georgia Tech during PhD.
Battery Health
- 88% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small scratches on frame near USB-C port. Small scratches on display/screen.
Free Shipping
- Seller ships from Atlanta, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 9, 2025
- Date Updated: Dec. 9, 2025
- Date Expires: Dec. 8, 2025
- Date Closed: Dec. 9, 2025
Want to sell your Apple iPhone 15 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 15 Pro Specs
| Capacity | 3274 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...