Apple iPhone 8
$73
- LZMB06705
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 8
Good
87%
Battery Health
64GB
Red
Verizon
A1863
EXCELLENT DEAL! TRUSTED SELLER!! FAST SHIPPING!
The phone is in good shape but the battery is weak.
Great bargain
Phone only-no charger
Thanks!
Battery Health
- 87% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone has a weak battery.
Ships from
Concord, NC
5.0 of 5.0 stars,
582 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from Concord, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 9, 2025
- Date Updated: Dec. 16, 2025
- Date Expires: Dec. 18, 2025
- Date Closed: Dec. 16, 2025
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
Size and Weight
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...