Apple iPad 6th Gen
- LZLZ18422
- Approved
- Sold
Apple iPad 6th Gen
📱 Apple iPad (6th Generation) Wi-Fi – 128 GB – Gold (2018). Low Bat. Cycles.
• Model #A1893 / MRJP2LL/A
• Storage: 128 GB
• Connectivity: Wi-Fi only
• Color: Gold
• iPadOS: 16.5.1 (current; upgradeable to 17.7.10)
• Activation Lock: Off ✅
• iCloud: Signed out ✅
🧩 Condition — Excellent (Grade A)
• Screen is clear and bright with no cracks or scratches.
• Frame and edges with only very light signs of use.
• All buttons, ports, speakers, and cameras fully functional.
🔋 Battery Health Verification
• Capacity: 97.7 % of original design
• Cycle count: 285 total
• Verified via coconutBattery (Nov 2025) — holds charge nearly like new.
⚙️ Specifications
• 9.7-inch Retina Display (2048 × 1536)
• Apple A10 Fusion chip
• 2 GB RAM
• Compatible with Apple Pencil (1st Gen) and Smart Keyboard
• 8 MP rear / 1.2 MP front cameras
• Battery life ≈ 10 hours per charge
📦 Included
• iPad and Power cube/cable Plus Red Case
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No repairs nor visible damage.
Free Shipping
- Seller ships from Waxhaw, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 8, 2025
- Date Updated: Nov. 29, 2025
- Date Expires: Dec. 1, 2025
- Date Closed: Nov. 29, 2025
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...