Apple iPad 9th Gen
- LZLY92175
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad 9th Gen
Great Condition with Case and Screen Protector
This iPad is in great condition, only showing minimal wear.
For the asking price, I'm including:
* A new, non-keyboard case, pick from one of non-keyboard cases pictured (NOTE: Only one case is included)
* A new glass screen protector (if desired, I can install it before shipping)
Optionally, I can include a new Keyboard Case, options are:
* Zagg Keyboard Case for $35 ($60 new)
* Logitech Combo Touch Keyboard Case for $75 ($160 new)
* Apple Smart Keyboard for $80 ($160 new)
For an extra $75 I'll include an Apple Pencil 1st Generation ($100 new).
Reasonable offers will be considered.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are some minor, scratches on the top left of the front glass, but off the LCD view area.
There are some minor, potentially case rub-marks on the front glass as well. But these are not scratches.
There are minor marks on the back, bottom of the rear body.
Free Shipping
- Seller ships from Chandler, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 7, 2025
- Date Updated: Nov. 13, 2025
- Date Expires: Nov. 17, 2025
- Date Closed: Nov. 13, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...