Apple iPhone Xr
- LZLX79884
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone Xr
Flawless condition Xr (No scratches) - MagSafe Compatible, comes with case
White iPhone Xr in mint condition. It was used on Verizon network. Has been in a case with screen protector since new. No scratches, dings, chips, or cracks.
MagSafe charger compatible (tested phone to ensure positive charge).
Exterior buttons are responsive and have positive feedback. Charging port is in excellent condition; cable makes a positive click connection.
This phone comes with a slim case with black sides and a clear back cover (does not include screen protector).
Phone is fully paid off and free of all financial obligations with Verizon.
Battery Health
- 84% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from White City, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 5, 2025
- Date Updated: Nov. 5, 2025
- Date Expires: Nov. 15, 2025
- Date Closed: Nov. 5, 2025
Want to sell your Apple iPhone Xr?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xr Specs
| Capacity | 2945 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...