Apple iPhone 16
$598
- LZLX75773
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16
Mint
100%
Battery Health
256GB
Ultramarine
Verizon
A3081
Unlocked iPhone 16 256GB in ultramarine for sale
iPhone 16 256GB unlocked in ultramarine (blue) for sale. The phone was purchased in January 2025. It has been in a protective case and with a screen protector and camera lens protector. No damage or cracks.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Highwood, IL
Free Shipping
- Seller ships from Highwood, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 6, 2025
- Date Updated: Nov. 18, 2025
- Date Expires: Nov. 26, 2025
- Date Closed: Nov. 18, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...