Apple iPhone 14 Pro
$485
- LZLX40788
- Approved
- Featured
- Low Price
- Canceled
Apple iPhone 14 Pro
Good
77%
Battery Health
256GB
Gold
AT&T
A2650
Pristine iPhone 14 Pro (Unlocked) with box and protective cover included
Grab this complete package! Selling a perfectly maintained iPhone 14 Pro with nearly zero visible wear. Includes the original packaging and a high-quality protective cover to keep it safe. Serious buyers only for this top-tier smartphone!
Battery Health
- 77% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone was kept in an external cover and also a screen cover.
Ships from
Jersey City, NJ
5.0 of 5.0 stars,
2 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Jersey City, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 6, 2025
- Date Updated: Nov. 16, 2025
- Date Expires: Nov. 16, 2025
- Date Closed: Nov. 16, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...