Apple iPad 9th Gen
- LZLW07689
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 9th Gen
iPad 9th Gen 256GB (Wi-Fi) – Space Gray w/ Case & Stylus Pen
iPad 9th Generation (256GB, Wi-Fi) in good condition.
Always used with a case — screen and body are clean, no cracks or major scratches.
Includes a protective case and a stylus pen (not Apple Pencil, but great for taking notes or drawing).
Battery holds charge well. Fully reset and ready for setup.
Perfect for school, work, travel, or entertainment.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
WELL MAINTAINED IPAD.
Free Shipping
- Seller ships from Baldwin, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 5, 2025
- Date Updated: Nov. 8, 2025
- Date Expires: Nov. 15, 2025
- Date Closed: Nov. 8, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...