Apple iPhone 13 Pro
$401
- LZLW05549
- Approved
- Expired
Apple iPhone 13 Pro
Good
83%
Battery Health
128GB
Green
Verizon
A2483
Olive Green iPhone 13 Pro 128 GB
Olive Green
iPhone 13 Pro
128 GB
Purchased brand new from Verizon store
One owner
Very good condition
Battery Health
- 83% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
In very good condition. Had a case and screen protector on entire time. No sign of scratches or dents.
Will ship with screen protector on to protect the screen.
Ships from
Liberty Lake, WA
Free Shipping
- Seller ships from Liberty Lake, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 5, 2025
- Date Updated: Nov. 16, 2025
- Date Expires: Nov. 15, 2025
- Date Closed: Nov. 16, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...