Google Pixel 8 Pro
- LZLU22317
- Approved
- Featured
- Expired
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro - 128GB - Bay - Verizon - Mint Condition
📱 Item Details: This Google Pixel 8 Pro came from a dealer's live demo inventory. It has never been activated with the carrier. It has been reset and can be used with Verizon Wireless only (No contract required). After 60 days of use, the carrier will remove the SIM restriction, unlocking the phone for use on all networks.
Key Features:
Display: 6.7" LTPO OLED, 120Hz refresh rate
Processor: Google Tensor G3
Storage: 128GB
RAM: 12GB
Camera:
Rear: Triple camera (50MP wide, 48MP ultrawide, 48MP telephoto)
Front: 10.5MP selfie camera
Battery: 5050 mAh with fast and wireless charging
Operating System: Android 14
Other Features:
IP68 water and dust resistance
In-display fingerprint sensor
Face unlock
5G ready
Always-on display
Wireless and reverse wireless charging
Comes as shown—no SIM card included.
Ships fast and free within the U.S.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Sylvania, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 3, 2025
- Date Updated: Nov. 13, 2025
- Date Expires: Nov. 13, 2025
- Date Closed: Nov. 13, 2025
Want to sell your Google Pixel 8 Pro?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Pro Specs
| Capacity | 5050 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 5050 mAh (minimum 4950 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS; up to ~50% in ~30 min with 30W USB-C charger) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1344x2992 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.7 in LTPO OLED (LTPO AMOLED), up to 120 Hz, HDR10+ | |
| Size | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 213 g 7.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...