Apple iPhone 16 Pro
- LZLU12599
- Approved
- Expired
Apple iPhone 16 Pro
MINT Condition Limited Warranty 100% Battery Apple iPhone 16 Pro 128 gb Desert + Case Privacy Screen
Perfect condition! 100% battery health! Barely used. Pristine in functional and cosmetic condition. No scratches, damages, or issues. High-grade glass privacy screen protector was installed instantly upon opening from the box. Same for the mag safe silicone case, which is included. The original Apple box and papers are also included (not pictured). One adult owner and user only. Nearly new!
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Saint Louis, MO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 3, 2025
- Date Updated: Jan. 11, 2026
- Date Expires: Jan. 11, 2026
- Date Closed: Jan. 11, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...