Apple iPad Pro 11" 2018
- LZLT27266
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
Well-Maintained Cellular iPad Pro 11" - With Apple Cord, Pencil, & Keyboard - 100% Battery Capacity
Selling my iPad Pro 11" 1st Gen with 256GB (Unlocked) since I haven't used it recently. It's in great condition and has lots of life left for a new owner!
* Includes Apple-Branded Cord & Adapter, Apple Pencil (without tips), and Keyboard Folio. I bought a new cord since I couldn't find my original one
* Battery has 100% Capacity!
* Please feel free to ask me any questions & I’ll send it out quickly :)
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
* iPad is completely functional with near spotless screen
* Minor marks on surface & corners from regular use
* Included Apple Keyboard has some marks/discoloration
* Please see detailed pics
Free Shipping
- Seller ships from Reno, NV
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 1, 2025
- Date Updated: Nov. 4, 2025
- Date Expires: Nov. 11, 2025
- Date Closed: Nov. 4, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...