Apple iPhone 11
- LZLS40240
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 11
128 GB Yellow iPhone 11, still on iOS 17
Lived it's life in a case with a screen protector (removed to sell, so no screen protector or case included). Original box and unused cable included. Excellent condition. Battery does probably need to be replaced, although battery life on the 11 was always great, so it;s still not bad. Screen looks flawless, I can see no marks anywhere (we used an iCarez glass screen protector for the life of the phone).
There is some discoloration around the lightning port, a couple of spots on the outside frame that don't seem to rub off with a microfiber cloth -- you may have better luck cleaning with a light solvent but I just gave it a quick spiffing up. Back glass looks great. And the yellow looks better in person that in the pics, but you've probably seen one of these before.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 76% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor discoloration/marks around edge on frame, shown in pics (case wear, this was always in a case)
Free Shipping
- Seller ships from Memphis, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 1, 2025
- Date Updated: Dec. 10, 2025
- Date Expires: Dec. 10, 2025
- Date Closed: Dec. 10, 2025
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...