Apple iPhone 16 Plus
$691
- LZLQ95326
- Approved
- Canceled
Apple iPhone 16 Plus
Mint
100%
Battery Health
128GB
Black
AT&T
A3082
Apple iPhone 16 Plus Unlocked 100% Battery
-Mint Black Apple iPhone 16 Plus
-Fully Unlocked
-100% Battery
-128 GB
-Still under Original Apple Warranty 03/26
-Connects to any Carrier
-Pristine Condition
-Includes Black Smoke Magsafe Case
-Ships Fast
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Temecula, CA
5.0 of 5.0 stars,
29 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Temecula, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 30, 2025
- Date Updated: Nov. 17, 2025
- Date Expires: Dec. 16, 2025
- Date Closed: Nov. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4674 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...