Apple iPhone 16 Pro
$699
- LZLQ85340
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
Good
100%
Battery Health
256GB
Black
AT&T
A3083
100% Battery Health // Free charger cable // Fast shipping
Device is in good condition and is ready to be used on AT&T. All parts are original and have been tested to work perfectly. Purchase comes with new tempered glass & charger cable. Battery health is 100%.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on device due to moderate usage. All original parts. Battery health is 100%. Works perfectly.
Ships from
Snellville, GA
4.5 of 5.0 stars,
668 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Snellville, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 30, 2025
- Date Updated: Nov. 19, 2025
- Date Expires: Nov. 19, 2025
- Date Closed: Nov. 19, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...