Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZLO91286
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Apple iPad Pro 12.9 3rd gen
Apple iPad Pro 12.9 3rd gen
Gray
512GB
Unlocked
Holds a good charge
Includes Apple Pro Smart keyboard
No cable or charging block
A couple small scratches and a small scuff on screen on screen which is visible in the picture with the screen off. Does not effect use.
Chip on one corner
Works great
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light scratches and a small scuff on screen which is visible in the picture with the screen off. Does not effect use.
A chip on one corner
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 27, 2025
- Date Updated: Oct. 30, 2025
- Date Expires: Nov. 6, 2025
- Date Closed: Oct. 30, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...